Zoom programının, hesabından para çektiğini iddia eden şahsa ithafen

En az 18 Milyon öğrenci ve 900 Bin öğretmenin eğitim-öğretimden uzak durduğu, bir çok kurumun başta MEB olmak üzere harıl harıl çalıştığı, devlet ve özel TV kanallarının dersleri her kesimin ulaşabileceği şekle sokmak için çabaladığı, velilerin çocuklarının eğitiminin sekteye uğradığını kara kara düşündüğü şu günlerde, ZOOM adlı programın, bir şahsın kredi kartı hesabından 58 dolar gibi bir para çektiğini iddia ederek bir delinin kuyuya atıp, kırk akıllının çıkaramadığı bir durum sözkonusu. Eğitimin duraksadığı bu günlerde bir darbe de bu sMALL arkadaş tarafından geldi. Bir virüsten daha etkili oldu sanki.

Bir delinin kuyuya atıp, kırk akıllının çıkaramadığı bir durum sözkonusu. Eğitimin duraksadığı bu günlerde bir darbe de bu sMALL arkadaş tarafından geldi. Bir virüsten dah etkili oldu sanki.

Ancak tamamen suyu bulandırmak isteyen bir ekip tarafından da düzenlenmiş bir senaryo olma ihtimali yüksek. Amaçları, uzaktan eğitimi kösteklemek, baltalamak.

Elimizde kullandığımız akıllı telefonların bizleri dinleme, izleme, girdiğimiz web sayfalarını ve dah önemlisi gezdiğimiz yerleri takip etme gibi aklıma şu an gelen birçok konuda bilgilerimizin toplandığı, güven adına bir durumun söz konusu olmadığı durumda, internet gibi bir ortamın güvenli olmadığı bir ortamda böylesi bir senaryoyla öğretmen-öğrenci birlikteliğine önemli bir darbe vurmayı başardı.

Bilişim sektöründe çalışanlar bile böylesi güzel bir amaçla yola çıkmış çalışmaya şüpheyle bakar olmuştur.

Ancak bu konuda şu sMALL arkadaşa bir kaç lafım var. Elindeki telefon, masandaki bilgisayar, kullandığın sosyal medyalar ne kadar güvenli ise ZOOM da o kadar güvenli. Diğer uzaktan eğitim için kullanılan programlar ne kadar güvensiz ise bu programda o kadar güvensizdir bunu bilesin.

Sen öncelikle kredi kartı kullanmasını öğren. Böyle bir para hesabından çekildiyse git bankanla görüş paranın iadesini iste sMALL kardeş. Senin bunları kullanamadığın belli. Yaptığın hata ile nelere MAL olduğunu kestiremediğin de belli.

Senin gibiler her dönem ortaya çıkar ve çıkmaya devam edecektir. Ancak aklı selim veliler ve öğretmenler senin alçakça niyetine hizmet etmeyerek uzaktan da olsa eğitimin sürmesini sağlayacaklardır.

Leave a Reply