Beden Eğitimi Dersi Etkinlik İstek Formu (1)

Beden eğitimi dersinde öğrencilerin istekleri, biz öğretmenler için hem önemli hem de değerlidir. Öğrencinin “derse katılımını” kendi istediği, talep ettiği, yaparken hoşlandığı etkinliklerle sağladığı için önemlidir. Biz öğretmenleri ders içinde veya ders dışında, kurslarda neleri, hangi etkinlikleri yapacağımız ile ilgili bize önemli fikirler verdiğinden ve bu fikirler doğrultusunda dersteki etkinliklerin planlanmasına katkı sağladığından dolayı da önemlidir. 

Öğrencileri kendi iyi olduğumuz yada iyi olduğumuzu düşündüğümüz branş veya etkinliklere ve onların istemedikleri etkinliklere katıyor olmak, dersi birçok yönden baltalayacaktır. Öncelikle katılımı, isteği, arzuyu zamanla azaltacağından böyle yapılmaması gerekmektedir. Bu durum, öğrencinin derse bakış açısını, derse gelirken duygu ve düşüncelerini önemli ölçüde değiştirecektir.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında, mutlaka beden eğitimi dersi etkinlik istek formu adı altında veya benzer isimlerde kendimizin hazırlayacağı okulun imkanları, çevre imkanları, malzeme imkanları doğrultusunda bir form mutlaka düzenlenmesi gerekmektedir.

Etkinlik istek formu  hazırlanırken dikkat edilecek en önemli husus, sizin soru hazırlamadan, etkinlik ismi yazmadan, yani yönlendirme yapmadan öğrencilere boş kağıt dağıtarak beden eğitimi dersinde yapılmasını istediğiniz etkinlikler var mı? nelerdir? sorusu yeterli olacaktır. Topladığınız bu veriler üzerinden daha güzel daha isabetli etkinlik ve ders içeriği planlamada size yön gösterecek bir istek formu düzenleyerek kullanmanızı tavsiye ederim.

Aşağıda basit bir şekilde hazırlanmış bir istek formu düzenlenmiştir. TIKLAYINIZ

Leave a Reply