Yarıyıl Tatili

Tüm eğitim öğretim kurumlarında bir dönem sona erip yarıyıl tatili başladı. Annelere, Babalara, Öğrencilere, Öğretmenlere, kısaca herkese hayırlı olsun.

Bu yıl, önceki yıllardan farklı olarak eğitim-öğretim yılı bir hafta erken başlayıp, Kasım ayında bir hafta ara tatil yapılmıştır. Tatili değerlendirecek olursak öğrenciler açısından iyi olmuştur. Bir hafta dinlenmişler, derslerden uzaklaşmışlar, tatil yapma fırsatları olmuş, yakın akrabalarını görmeye gitmişler, moral motivasyon yüklemesi olmuş, tatil sonunda okulu özlediklerini, öğretmenleri özlediklerini, dersleri özlediklerini ifade eden çok öğrenci olmuş ve döndüklerinde gerçekten çocukların yüzünde farklı bir tebessüm oluştuğunu farketmişsinizdir. Bu ara tatilin faydalı olduğunu düşünüyorum. Nisan ayında da bir tatil olacak moral motivasyon için.

Ancak, öğretmenler açısından durum böyle değil. En azından benim için. Yine öğretmenler okulun ilk haftası yapacağı seminer çalışmalarını Kasım ayındaki bu ara tatilde yapmıştır, önemli bir farkla tabi ki, tepeden inme Sosyal Etkinlikler halinde. Öğrenciler için olumlu durumların, öğretmenler için moral motivasyon depolama haftası olmamıştır maalesef. En azından benim için. Okula geliş ve gidişler öğretmenler açısından tekrar gözden geçirilip düzenlenmesi gerekmektedir. Sadece öğrenci değil, eğitimi idare eden yöneten şekillendiren geleceğin nesilleri yetiştiren öğretmenler için de bir moral motivasyon kaynağı olabilmesi için çaba harcamak daha farklı bir düzenleme yapmak gerek.

Neden diyecek olursanız, okulda idarecilik görevi verilen arkadaşlar koltuğa oturur oturmaz, öğretmenler ile aralarına mesafe koyuyorlar. Bir kere öğretmene hitap ederken başlıyor bu durum. Mesai arkadaşı iken “hocam” diye ifade ederken, idareci olduğunda “bey” diye hitap etmeye başlıyorlar. Her ağızlarından çıkan şeyi emirmiş gibi anlaşılmasını istiyorlar. Ben mecbur muyum okul müdürü ile yürüyüşe çıkmaya, tarihi yerleri gezmeye, bakanlıktan gönderilen tepeden inme program çerçevesinde hareket etmeye.

Öğretmenin okula gelmesini isteyip daha sonra da sosyal faaliyetlerin de tepeden inme bir Emir şeklinde yapılıyor olması da önce tartışılması, sonra düzenlenmesi gereken önemli bir konu maalesef. Her ne kadar çerçeve bir etkinlik planı verilmiş olsa bile yapılacak olan etkinlik yine bakanlık tarafından Emir mahiyetinde olduğu için maalesef büyük bir problem. Bu konuda ne yapılacağı ile ilgili benim fikrim yok, ancak bu tatili ve tatile ait etkinlikleri planlayanların bir fikri, görüşü olmalı.

Leave a Reply